Technologie PELTONEN Nanogrip

Finský výrobce Peltonen zaznamenal průlom ve světě běžeckých lyží s novou technologií, která zcela eliminuje potřebu mazání. Tato inovace, nazývaná Nanogrip, využívá speciálního syntetického roztoku aplikovaného na skluznici běžky. To umožňuje kombinaci výhod odrazových a skluzných vosků bez nutnosti pravidelného mazání.

Revoluční vrstva Nanogripu proniká celou délkou skluznice až k jejímu jádru, což znamená zahrnutí jak mazací komory, tak i plochy určené pro skluz. To s sebou nese mírné snížení skluzných vlastností, které však činí pouze zhruba 10 % v porovnání s běžkami, které byly tradičně namazány. Hlavním plusem Nanogripu je jeho univerzálnost, což znamená, že tyto lyže se chovají spolehlivě jak v teplejším, tak v chladnějším počasí.

 

 

Zkušenosti s Nanogripem ukazují, že při prvních cca 10 kilometrech jízdy mohou lyže mírně podkluzovat nebo mít méně efektivní skluz. Toto je však dočasný stav, který se upraví po prvních několika jízdách. Síla Nanogripu spočívá v tom, že jeho vlastnosti zůstávají konstantní po celou životnost lyže.

DŮLEŽITÉ JE NEMAZAT!

Je důležité si uvědomit, že lyže s technologií Nanogripu nesmí být mazány tradičními vosky pro skluz či stoupání. Jsou navrženy tak, aby byly co nejméně náročné na údržbu. Výjimkou je pouze čištění skluznice pomocí šetrných smývačů vosku. Pro specifické podmínky, jako je teplota kolem nuly a sněžení, je možné lyže ošetřit speciálním tekutým voskem proti namrzání ( např. Holmenkol No Wax Anti Ice), který zlepší skluz i odraz současně.

Celkově je technologie Nanogripu u Peltonen lyží přelomovou inovací, která nabízí univerzální komfort a skvělé jízdní vlastnosti v širokém spektru podmínek. Díky této technologii mohou lyžaři vychutnávat bezstarostné lyžování bez nutnosti pravidelného mazání a tím si užít radost z pohybu na sněhu.

Kdy tekutý vosk aplikovat a kdy ne, je věcí uživatelova praktického úsudku. Mezi lyžaři jde o typickou, vlastními cestami se vyvíjející zkušenostní evoluci; sám si pamatuju, jak před deseti lety přivezl tehdejší promotér Peltonenu Ivan Masařík na náš krušnohorský NORDIC Skitest 2009 Nanogripy coby horkou novinku přímo z letiště, z čerstvého továrního karga z Finska. Šlo o první ročník dané technologie na evropském trhu, obestřený v té době řadou nejasností; jednou z tajemných instrukcí byla nutnost rozjet povrch lyží nám neznámým počtem kilometrů, aby začaly solidně fungovat. Vybavuju si, že spíš než jejich omezená skluznost nás tehdy zaskočila fatální lepivost na čerstvém sněhu, již jsme na radu servisující legendy Honzy Weisshäutela st. spontánně řešili běžným tekutým parafínem, nemajíce žádný jiný přípravek ani nápad.

SVÍZEL: SNĚŽENÍ NAD NULOU

Na základě této praktické zkušenosti, včetně několika desetiletí náhodného užívání různých generací Peltonenů, jsem se rozhodl ve zkušební části testování lyží nepoužívat na skluznici žádné nátěry. Místo toho budu ponechávat skluznici suchou, abych vystavil lyže jejich původním podmínkám, které jsou důležité pro většinu laických běžkařů. Až později během sezóny se budeme věnovat údržbě lyží (na celé délce, protože nanoskluznice reaguje na sníh celou svou délkou) a budeme sledovat rozdíly v chování lyží, zejména jak protinámrazový nástřik ovlivňuje odraz od sněhu (zda skutečně zajišťuje dobrý skluz, nebo ne).

Aktuální generace Nanogripu na sněhu funguje dobře - okamžitě; nájezdovou dobu jsme téměř necítili, zejména při odrazu. Při skluzu může původně šedá nanoskluznice postupně zčernat, ale my ani naše testovací kolegyně jsme nepociťovali výrazný rozdíl. (Naše hodnocení je zcela zaměřeno na tento typ sněhu, na kterém jsme lyže poprvé testovali.)

Nezanedbatelný problém umí nastat, když padá čerstvý mokrý sníh v teplotách kolem nuly a nad ní – v ten okamžik se lyže mohou začít lepit po celé délce skluznice a stanou se pro rekreačního lyžaře vybaveného omezenou mírou tolerance de facto nepoužitelnými. Tuto zkušenost jsme udělali opakovaně při různých typech nového sněžení – sice s odlišnými, vždy ale víc či míň problematickými výsledky. Co s tím vším?

VOZTE ANTI ICE

Zejména z důvodu výše zmíněné situace nového sněžení (jež může lyžaře překvapit zcela kdykoli) považuju za nutnost dát na dobře míněné doporučení výrobce a mít při sobě malé balení tekutého protinámrazového vosku, který potíž lepícího se nového sněhu na suchou, nemastnou skluznici uspokojivě řeší. Osobně mnohokrát vyzkoušeno a prověřeno vzápětí odlyžovanými kilometry; shodnou zkušenost zaznamenávám od dalších lyžařů na nanogripových Peltonenech.

Stejný přípravek vám umožní pokračovat v lyžování i v jakýchkoli jiných klimatických podmínkách, když nechtěně projedete lyžemi (obvykle špatně či vůbec viditelnou) protátou kaluží vody – v tu chvíli se obvykle na dlouhé minuty pokusů o jízdu (v závislosti na teplotě a struktuře sněhu) nezbavíte fatálního namrzání skluznice a během chvilky tlusté vrstvy ledu pod celou stoupací komorou, kterou už nerozjedete. Tekutý Anti Ice tento problém hned a uspokojivě řeší a doslova zachraňuje lyžařům jejich vyjížďku.

V jiných podmínkách než kolem nuly, včetně nového sněžení za minusových teplot, se nám ve skitestu neošetřené nanoskluznice chovaly nelepivě a jely i odrážely solidně.

JAK DOPADLY JÍZDNÍ VLASTNOSTI NANOGRIPŮ V TESTU?

Jízdní vlastnosti Nanogripů jsme v průběhu celé uplynulé sezóny přímo porovnávali na řadě druhů sněhu se skinovými modely konkurenčních značek, šupinovými lyžemi i na konkrétní podmínky na míru namazanými hladkými závodními lyžemi – a podrobili je tak nemilosrdnému, lze namítnout až nefér soudu. Jak z něj vyšly, či přesněji – jelikož se jedná o pokračující test napříč sezónami – jak z něj dosud vycházejí?

RADĚJI MĚKKÉ

Ve vysoké vlhkosti při namrzajícím povrchu ve stoupáních jsem zaznamenal jejich tendenci podkluzovat při důraznějším odrazu v situacích, kdy mohéry a šupiny stejně intenzivní odraz stabilněji podrží; v rovinatém terénu se z Nanogripu odrazím i v těchto komplikovaných klimatických podmínkách spolehlivě.

V suchém mrazu je jejich výkonnost za mě i dámskou testérku bez výhrad, stejně tak v jakémkoli teplejším počasí: doslova se utvrzujeme ve stále silnějším dojmu (platí u pánské i dámské lyže), že čím teplejší a měkčí podmínky, tím se stává jízda na Nanogripech příjemnější, jistější. Z toho mi vyplývá, že zájemce o Nanogripy se nemusí bát vybrat si vůči svým tělesným parametrům raději o něco měkčí lyže než naopak příliš tvrdé; bude to moudrá volba, jíž by neměl litovat.

JARNÍ JISTOTA

Zejména v jarním období, kdy už tak frekventovaně či vůbec nesněží, bývají ve vysokých tuzemských lesích stopy plné starého opadaného jehličí. Zde se projeví velkorysost hladkého nanogripového povrchu – s jarním jehličím si Nanogripy poradí nejlíp ze všech typů lyží.

Konvenční běžky namazané stoupacím voskem se beznadějně zalepí jehličím a končí službu, na napadaném jehličí fatálně drhne i naprostá většina mohérových vložek – tento povrch jehličí nesnáší.

Šupiny jej projíždí relativně nekomplikovaně, nanogripový hladký povrch však nejlíp – asi všechny typy skluznic nános starého jehličí ve stopě zbrzdí ve skluzu, nanogripové nejmíň.

Nejde o pouhou subjektivní názorologii, testoval jsem průjezd stejným jehličnatým úsekem se všemi modely, včetně testu dojezdového. Nanogripy klouzaly skrz jehličí nejlíp a nejdál.  Ostatně, Nanogripy jako kdyby milovaly jaro! Čím teplejší, vlhčí a firnovatější sněhy, tím bývá výkonnost těchto lyží důraznější a vyjížďka na nich sebejistější a pohodlnější.

SLUNCE A STÍN

Už z předchozích generací privátně testovaných nanogripových lyží si pamatuju fenomén, že nanoskluznice v extrémnějších podmínkách rády přehánějí své reakce. Jedna z takových doslova prekérních situací se objevuje zjara při frekventovaném střídání krátkých ploch sněhu stabilně vystavených slunci a stínu.

Podobné úseky například řídce porostlého lesa v ostrém slunečním svitu mohou být na sensitivně reakčních nanoskluznicích (skluznice zkrátka funguje!) v klesáních, kdy se lyže setrvačně rozjede, strastiplným zážitkem plným náhlých brzd a okamžitých rozjetí. V každém případě pomůže opět (v závislosti na teplotních podmínkách i významně) aplikace tekuté Anti Ice vrstvy.

UNIVERZÁLNÍ KOMPROMIS

Dobře víme, že Nanogrip nikdy nebude podávat optimální výkon oproti (na konkrétní podmínky zdařile namazaným) klasickým běžkám; nemůže – zcela logicky. Týká se stoupací mázy i skluzného parafínu. Kdyby nikde jinde, své limity budou mít tyto lyže nutně v délce skluzu, jelikož nanogripová skluznice na sníh reaguje v celé své délce. To však ani není jejich ambicí. Naopak, má-li být cílem (a já vím, že je!) jejich co nejširší univerzálnost, pak právě zde Peltonen Nanogrip Facile mezi mnohou konkurencí vyniká svým kompromisním, přívětivým komfortem pohodového lyžování v široké škále podmínek – zejména těch standardních, neextrémních. To celé umocněno aspektem doslovné nepotřeby mazat. Možná nejvýmluvnější symboliku bezúdržbových Nanogripů lze spatřit v terénu na sněhu – a my toho býváme svědky v průběhu sezóny v bezpočtu případů: kohokoli jsme na nanogripových běžkách Peltonenu libovolné generace i modelové řady potkali a dali se s ním do řeči, šlo vesměs o vysmáté lyžaře, spokojené ze své volby a spontánně nám doporučující Nanogripy si pořídit.

Autor: Tom Řepík