Základy technologie MIPS

MIPS

POSKYTUJE ZVÝŠENOU OCHRANU V URČITÝCH TYPECH NÁRAZŮ

Přilba vybavená technologií MIPS® (Multi-Directional Impact Protection System) se skládá ze tří hlavních částí: EPS polystyrenová skořepina, kluzná vložka MIPS® a elastomery, které první dvě části spojují. V případě nárazu pod úhlem se elastomery natáhnou, a umožní tak mírný pohyb skořepiny přilby vůči kluzné vložce MIPS®, čímž dojde k absorbci rotačních sil. Jedná se o pohyb v řádu milimetrů. Ale i těchto pár milimetrů, během oněch kritických 2 milisekund, může výrazně snížit množství rotačních sil, které by se jinak přenesly až na mozek.

MECHANIKA PÁDU

JAK VÁS CHRÁNÍ CYKLISTICKÁ PŘILBA?

Cyklistické přilby, jako jsou ty od Giro a Bell, jsou navrženy tak, aby chránily vaši hlavu v případě nárazu. Klíčovým prvkem jejich ochranné funkce je EPS (expandovaný polystyren) skořepina, která má schopnost deformovat se při nárazu. Tato deformace pohlcuje část energie z nárazu, podobně jako "druhá lebka", což snižuje množství síly, která se přenese na mozek.

JAK FUNGUJE MIPS?

Technologie MIPS (Multidirectional Impact Protection System) pak tuto ochranu posouvá ještě dále, speciálně se zaměřením na omezení rotačních sil, které působí na mozek při nárazu pod úhlem. Přilba s technologií MIPS obsahuje tři hlavní části:

1. EPS polystyrenová skořepina: Tento základní materiál přilby poskytuje odolnost proti přímému nárazu.

2. Kluzná vložka MIPS: Tato vložka umožňuje EPS skořepině přilby mírně se posunout vůči hlavě.

3. Elastomery: To jsou prvky, které spojují EPS skořepinu a kluznou vložku MIPS. V případě nárazu se tyto elastomery mohou natáhnout a umožnit tak skořepině přilby a kluzné vložce mírný relativní pohyb.

Při nárazu pod úhlem se tato kluzná vrstva vůči skořepině pohne o několik milimetrů díky pružnosti elastomerů. Tento malý, ale kritický pohyb, který se odehraje během prvních milisekund po nárazu, může výrazně snížit množství rotační energie přenášené na mozek. Tím se potenciálně snižuje riziko zranění mozku spojených s rotačními silami, jako jsou otřesy mozku. Cílem technologie MIPS je tedy nejen snížit dopad přímých sil, ale především minimalizovat rotační síly, které mají velký vliv na vážnost mozkových zranění.

Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha.

MIPS JSME OTESTOVALI

Spolupráce na vývoji technologie MIPS® (Multidirectional Impact Protection System) ukazuje na důležitost inovací v oblasti ochrany hlavy. Tato technologie byla vyvinuta ve spolupráci s odborníky z nemocnice Karolinska a Národního institutu technologií ve Stokholmu, což podtrhuje její pevné základy v akademickém výzkumu a vědeckém poznání.

 

Dvouleté partnerství a spolupráce s tvůrci MIPS® a jejich založení na téměř dvou dekádách akademického výzkumu ukazují na závazek k dosažení nejvyšší možné úrovně bezpečnosti a ochrany. Skutečnost, že byla technologie MIPS® začleněna do široké nabídky přileb, od těch základních po ty nejvyšší kategorie, naznačuje, že výrobci helmy neberou bezpečnostní inovace lehkovážně. Rozhodnutí implementovat technologii MIPS® napříč všemi cenovými úrovněmi umožňuje širší dostupnost této pokročilé ochrany pro všechny uživatele, což je pozitivním krokem k zajištění vyšší míry bezpečnosti pro cyklisty na různých úrovních a v různých disciplínách.

 

Tato strategie nejenže ukazuje na pevné přesvědčení vědců a výrobců o významu technologie MIPS® pro zvýšení bezpečnosti přileb, ale také představuje výzvu pro celý průmysl, aby nepřestával hledat nové způsoby, jak zlepšit ochranu při sportovních a rekreačních aktivitách. Rozšířené testování a výzkum, které tuto technologii provázely, jsou zárukou její spolehlivosti a účinnosti při ochraně proti specifickým typům nárazů, zejména těm, které působí rotační síly na mozek.

DVĚ MILISEKUNDY, KTERÉ MOHOU ZMĚNIT VÁŠ ŽIVOT

Dvě milisekundy. Strašně krátká doba. Jak krátká? Stokrát kratší než mrknutí oka. Nebo desetkrát kratší než mávnutí křídel kolibříka. A přesto – během pádu může být i takto nepatrný moment tím nejdůležitějším v životě. Dvě milisekundy stačí k tomu, aby došlo ke zranění mozku. Naši vývojáři se věnují tomu, co se během těch dvou milisekund děje, a snaží se vás ochránit. Desetiletí našich zkušeností se odrazily v této nejnovější generaci cyklistických přileb. Ale začněme od začátku – od vašeho mozku.

SYSTÉM MIPS FUNGUJE JAKO „ODPRUŽENÍ“ V PŘILBĚ

Grafická simulace pohybu skořepiny přilby vůči kluzné vrstvě MIPS.

Jak je systém MIPS testován

Jak probíhá vývoj přileb s technologií MIPS a jak probíhá jejich testování?

SYNTHE MIPS 

Nejdokonalejší závodní přilba současnosti a příběh jejího vzniku od prvních náčrtů až po samotnou výrobu.