Co je to materiál GORE-TEX

Technologie membránových materiálů a technických tkanin

MATERIÁL GORE-TEX®

gore_stitek

Co je to materiál GORE-TEX

Materiály GORE-TEX® vznikají slaminováním naší membrány GORE-TEX® s vysoce odolnými textiliemi. Jejich 100 % nepromokavost je zajištěna speciální technologií podlepení švů.

Membrána
 

Tajemství materiálů GORE-TEX® spočívá v jejich jedinečné dvousložkové membráně.

Část membrány z expandovaného PTFE obsahuje více než 1,4 miliardy mikroskopických pórů na centimetr čtvereční. Tyto póry jsou přibližně 20 000krát menší než kapka vody, ale 700krát větší než molekula vodní páry. Voda v kapalném skupenství tedy nemůže membránou GORE-TEX® proniknout, zatímco vodní pára (voda v plynném skupenství) jí projde snadno.

Do struktury ePTFE je začleněná oleofóbní látka (látka odpuzující olej). Ta umožňuje průchod vodní páry, ale zároveň vytváří přirozenou bariéru, která brání průniku znečišťujících látek, např. olejů, kosmetických přípravků, repelentů a složek potravin.

Výsledkem je trvale nepromokavá, větruvzdorná a prodyšná membrána.
Obecné vlastnosti membrány GORE-TEX®: 

 

 • Trvalá nepromokavost
 • Vysoká prodyšnost
 • Extrémní odolnost vůči mrazu
 • Jedinečná odolnost při ohybu
 • Mimořádně dlouhá životnost

 

Lamináty
 

Nosili byste cyklistické oblečení na snowboardu? Nebo motocyklistické na golfu? Asi ne. Pro každou aktivitu existují specifické produkty a lamináty GORE-TEX®.

Laminát GORE-TEX® se vyrábí tak, že se membrána GORE-TEX® nalaminuje mezi vysoce odolné a extrémně prodyšné textilie. Tyto lamináty lze použít na vytvoření celého oděvu, bot nebo rukavic anebo zakomponovat do vysoce namáhaných částí pro zvýšení jejich odolnosti a oděruvzdornosti.
 

Podlepení švů
 

Dírky po jehlách jsou sice velmi malé, ale přesto by mohly propouštět vodu. Proto vás ani dokonale nepromokavá, prodyšná a větruvzdorná textilie neochrání před vlhkostí a nepohodlím, nebudou-li švy zcela podlepeny.

Aby byla zaručena absolutní nepromokavost výrobků GORE-TEX®, používají se speciální technologie podlepování švů GORE-SEAM® a MICRO GORE-SEAM®. Podlepením se zcela zakryjí všechny drobné dírky po jehlách šicího stroje, které vznikly v laminátech GORE-TEX® při výrobě oděvů, obuvi nebo rukavic.

Užší a lehčí páska MICRO GORE-SEAM® umožňuje vytvoření funkčnějšího a modernějšího střihu s přesnějšími křivkami.
 

Jak funguje


Vystavíte-li jiné funkční textilie náročnému používání nebo častému praní, pravděpodobně brzy ztratí svou funkci. To však neplatí pro textilie GORE-TEX®. Je zaručeno, že zůstanou zcela nepromokavé, větruvzdorné a prodyšné po celou dobu životnosti výrobku.

Nepromokavost

Chcete-li pochopit, proč jsou materiály GORE-TEX® dokonale nepromokavé, prohlédněte si mikroporézní strukturu membrány GORE-TEX®. Póry v membráně jsou přibližně 20 000krát menší než kapka vody, takže membránou nemůže proniknout žádná vlhkost z vnějšího prostředí.
 

Větruvzdornost
 

Běhá vám mráz po zádech? Možná je to vlivem ochlazujícího účinku větru. K tomu dochází, když chladný vzduch pronikne oděvem, uloupí vám cenné teplo a naruší citlivé mikroklima vašeho těla.
Abyste se na lovu, při lyžování nebo jízdě na sněžném skútru cítili pohodlně i v těch nejchladnějších a největrnějších podmínkách, je textilie GORE-TEX® zcela větruvzdorná. Takže když vaši přátelé prosí o návrat, vy prosíte o další přídavek.
 

Prodyšnost


Čtvrt šálku potu v klidu. Více než 4 a 1/2 šálku při velké námaze. Téměř 17 šálků při profesionálním maratonu. Tolik potu ve formě vodní páry může naše tělo mohou za hodinu vyloučit.
Aby vlivem přehřátí či tepelných ztrát nebylo narušeno naše pohodlí, nesmí pot zůstat uvězněn v oděvu, botách nebo rukavicích, ale musí se odpařit.
Proč jsou výrobky GORE-TEX® tak prodyšné? Je to jednoduchá fyzika. Póry v membráně GORE-TEX® jsou 700 krát VĚTŠÍ než molekula vodní páry. Protože vodní pára může snadno proniknout membránou, zůstáváte v pohodlí a suchu, ať už venčíte psa nebo běžíte vyčerpávající maraton.

GORE-Tex_vrstvy_2

Mimořádně lehká a tenká teflonová membrána. Je nepromokavá a zároveň prodyšná, přitom však větruvzdorná. Samotný materiál je vodoodpudivý, jednotlivé póry membrány jsou 20 000krát menší než kapka vody a současně 700krát větší než molekuly vodní páry (pot). Větruvzdornost je dána labyrintovou strukturou membrány, která představuje pro vítr nepřekonatelnou překážku.

DVOUVRSTVÝ GORE-TEX® PERFORMANCE SHELL

 Dvouvrstvy_GTX_Per-shell_3


Dvouvrstvý laminát GORE-TEX® Performance Shell je ideálním řešením pro většinu outdoorových aktivit. U dvouvrstvých laminátů GORE-TEX® Performance Shell je speciální membrána GORE-TEX® spojena s vnější textilií. Volně vložená podšívka zajišťuje větší pohodlí při nošení a umožňuje všestranné použití výrobku.

 

GORE-TEX® PACLITE® SHELL

GORE-Tex_GTX_paclite-shell_4 


Výrobky GORE-TEX® Paclite® Shell jsou ideální pro trekking, pěší turistiku, cyklistiku a další sporty. U výrobků GORE-TEX® Paclite® Shell je použitá membránaGORE-TEX® na vnitřní straně potažena speciální ochrannou vrstvou, která obsahuje oleofobní látky a karbonová vlákna. Proto již není potřeba podšívka. Z toho důvodu jsou výrobky GORE-TEX® Paclite® Shell výrazně lehčí a po sbalení zabírají velmi málo prostoru.

 

GORE-TEX® SOFT SHELL

GORE-Tex_GTX_soft-shell CZ_5 


Výrobky GORE-TEX® Soft Shell se ideálně hodí do chladných a vlhkých podmínek. Jsou všestranně použitelné, pohodlné a mimořádně jemné. Speciální membrána GORE-TEX® je nalaminována přímo na vnější textilii a z vnitřní strany na fleecovou podšívku. Díky speciální konstrukci výrobků GORE-TEX® Soft Shell nepotřebujete tolik vrstev, a proto máte při pohybu větší volnost. Tyto výrobky jsou nepromokavé, větruvzdorné a prodyšné.

 

TŘÍVRSTVÝ GORE-TEX® PRO SHELL

GORE-Tex_Trivrstvy_GTX_pro-shell_6 


GORE-TEX® Pro Shell se ideálně hodí pro použití v extrémních podmínkách. U třívrstvé konstrukce je použita vysoce kvalitní membrána GORE-TEX®, která je slaminována s odolnou vnější textilií a speciálně vyvinutou pevnou podšívkou. Výhodou je, že mezi jednotlivými vrstvami nevzniká tření. Tím se snižuje opotřebení výrobku a riziko trhání, což znamená ještě delší životnost.

  

 Podšívková technologie Micro Grid

Nová podšívková technologie GORE™ Micro Grid se používá v bundách ze třívrstvého materiálu GORE-TEX® Pro Shell namísto úpletu. Podšívka utkaná technologií GORE™ Micro Grid je tenká, hladká a řídká. Snižuje tření mezi vrstvami, a tím prodlužuje životnost bundy. Zvyšuje oděruvzdornost vnitřních vrstev, prodyšnost oděvu a jeho odolnost vůči zatrhávání. Oděv má také celkově nižší hmotnost.

GORE-Tex_microgrid_7 

 

WINDSTOPPER®

GORE-Tex_Wstoper_8 

 

Materiál odolný proti větru. Vyhovuje nejvyšším nárokům na větruvzdornost a zároveň prodyšnost. Zajišťuje maximální pohodlí v chladném a větrném počasí. Udržuje teplo dvakrát lépe, než klasický fleece a rychle odvádí tělesnou vlhkost.

  

WINDSTOPPER® N2S™ (Next To Skin)


Třívrstvý laminát WINDSTOPPER® N2S™ je kombinací vlastností materiálů první a druhé vrstvy. Speciálně navržená membrána vytváří vysoce odolnou ochranu proti větru a udržuje mikroklima odvodem přebytečné vlhkosti od těla. Speciální podšívka umožňuje použití přímo na tělo - hned na kůži (Next To Skin).

WINDSTOPPER® Antarctica
 

Materiál na bázi WINDSTOPPER®u, kdy je podšívka nahrazena syntetickou kožešinou. Materiál je elastický a má mimořádné izolační vlastnosti. „drtič mrazu“ do extrémních podmínek.

WINDSTOPPER® Soft Shell
 

Soft Shell je souhrnné označení materiálů nové generace. Svými vlastnostmi by měly stačit na 80% podmínek, se kterými se při pobytu v přírodě setkáte. Jsou větruvzdorné, mají vysokou míru vodoodpudivosti, jsou elastické a vynikají vysokou mechanickou odolností.
 

Membrána Gelanots

GORE-Tex_logo_gela_xp_9Gelanots je obchodní značka pro řadu vysoce funkčních textilních materiálů, které jsou určeny pro sportovní oblečení do nejnáročnějších povětrnostních podmínek. Tyto materiály velmi orginálním způsobem dokáží vyhovět protichůdným nárokům, které jsou na funkční oblečení kladeny :

 1. pot musí být odváděn z povrchu pokožky abychom netrpěli pocitem vlhka
 2. je potřeba zabránit kondenzaci par potu v oblečení a následnému prochladnutí
 3. při dešti nesmí voda z venku proniknout přes svrchní vrstvu oděvu
 4. důležitá je pružnost (strečovost) materiálu aby oděv co nejméně omezoval volnost pohybu

Výrobcem garantované parametry pro GELANOTS XP: paropropustnost minimálně 20 000 g H20/m2.24 hod nepromokavost minimálně 20 000 mm sloupce H20

GORE-Tex_mikrofoto_10Spojení zdánlivě neslučitelných vlastností, vysoké parametry a uživatelský komfort předurčuje Gelanots jako ideální materál pro použití ve všech outdoorových aktivitách, zimních sportech, pro běh, cyklistiku, vodní sporty atd.

Tomen Corporation je významná japonská textilní firma, která je výrobcem materiálu GELANOTS a majitelem této ochranné známky, a která trvale pracuje na jeho dalším vývoji a zlepšování funkčních vlastností. Mezi její zákazníky patří i řada velmi renomovaných výrobců sportovního a outdoorového oblečení pro evropský a především americký trh. Přesto se s komerční značkou GELANOTS lze setkat jen velmi sporadicky. Na rozdíl od jiných výrobců funkčních materiálů jako jsou např. GORE-TEX nebo SYMPATEX je obchodní strategie firmy Tomen Corporation zcela odlišná. Věnuje se totiž jen výrobě a vývoji a starost o obchodní značku nechává na svých odběratelích. Většina z těch velkých proto využila možnosti vytvořit si vlastní image a svůj komerční název pro tento materiál a tím i výhradní právo pro jeho používání.

Dvouvrstvý laminát - schéma

GORE-Tex_laminates_11


Tajemství vysoké paropropustnosti membrány Gelanots je ukryto v molekulární struktuře speciálního polyuretanu (PUR), ze kterého je vyrobena. Mezi jeho molekulami jsou poměrně velké mezery a vzájemné síly, kterými na sebe působí molekula PUR a vody jsou pro tuto funkci optimální. Při tělesné námaze se člověk potí a koncentrace páry pod jeho oděvem narůstá. Když se molekula odpařeného potu dostane do blízkosti membrány Gelanots, je vtažena mezi molekuly PUR a stává se dočasně její součástí. Tomu říkáme, že membrána je hydrofilní. Díky vyšším parciálním tlakům nasycené páry uvnitř oděvu a vyšší teplotě na vnitřní straně membrány je pak vodní pára plynule protlačována skrz membránu. Jedná se o stejně přirozený jev jako když voda stéká z vyššího místa na místo níže položené.

Zajímavá je vlastnost, pro kterou je Gelanots nazýván "chytrou membránou". Při intenzivním pohybu se nejen více potíme, ale roste i tělesná teplota. Vlivem vyšší teploty se molekuly PUR pohybují rychleji, vzdálenosti mezi nimi se zvětšují a schopnost propouštět páru úměrně narůstá.

Zvyšuje-li se dále intenzita fyzické zátěže nebo klesá-li venkovní teplota, odpařený pot na vnitřní straně membrány začne kondenzovat - membrána se zevnitř orosí. Tady paropropustná funkce u klasických membrán jako je PTFE končí - pokud zkondenzovaný pot vytvoří souvislý film, přestávají úplně dýchat. Ne však Gelanots. Jeho hydrofilní funkce dokáže i nyní vtahovat molekuly zkondenzované vody do své struktury a vylučovat je na vnější straně oděvu.

K mezní situaci dojde za deště, kdy je celá vnější strany oděvu pokryta vodou. Membrána PTFE má nyní zality všechny póry a její paropropustnost je nulová. V Gelanotsu parciální tlaky vodních par již také nic nezmohou, protože relativní vlhkost na obou stranách membrány je 100%. Co ale nepřestává účinkovat je rozdíl teplot. Molekuly PUR na vnitřní (teplejší) straně membrány se pohybují rychleji, vznikají tam větší mezimolekulární mezery a transport par stále (i když omezeně) probíhá.

Chceme-li paropropustnost různých membrán srovnávat, udáváme ji v gramech vodní páry, která projde plochou 1m2 za 24 hodin. Měření provádějí mezinárodně uznávané autorizované zkušebny při laboratorních podmínkách přesně definovaných dle ISO. Jen takto získané výsledky lze považovat za objektivní a směrodatné. Pro membránuGELANOTS XP výrobce garantuje hodnotu minimálně 20 000 g / m2.24hod.

Další vývoj jde cestou snižování odporu proti průchodu páry u pojiva (lepidla), kterým se membrána laminuje k látce. Poslední výsledky naznačují, že se brzy dočkáme i garantovaných hodnot přes 35 000 g /m2. 24.hod.

Míra nepromokavosti membrány se zjišťuje zkouškou odolnosti proti tlaku vody. V průběhu této zkoušky se předepsaným způsobem pozvolna zvyšuje tlak pod membránou a zaznamená se hodnota, při níž se přes membránu protlačí první kapičky. Tlak vody se obyčejně přepočítává na výšku vodního sloupce, který by takový tlak způsobil a vyjadřuje se v milimetrech.

Klasické porézní membrány jako je PTFE sice dosahují za klidu určitých hodnot nepromokavosti. Vlivem nošení, ohýbání, natahování nebo nevhodným praním (kroucením) se póry v zatěžovaných místech roztáhnou, nepromokavost postupně klesá a po čase může docházet k promokání tak exponovaných míst jako jsou ramena pod popruhy batohu, lokty a kolena z vnitřní i vnější strany, ohyby u bot atd. Neporézní struktura membrány Gelanots je proto i zde velkou výhodou. Gelanots je kompaktní a velmi pružný a vlivem natahování při běžném používání nehrozí jakékoliv poškození membrány, které by mělo za následek snížení odolnosti proti tlaku.

Výrobce garantuje, že GELANOTS XP udrží tlak minimálně 20 000 mm vodního sloupce a tento údaj bude platit téměř nezměněn i po letech používání.

Je označení pro unikátní produkt firmy Tomen - neporezní hydrofilní membránu. Díky svým schopnostem je používána pro výrobu textilních materiálů pro sportovní oblečení (nejčastěji je nalaminována na rubovou stranu látky).

Membrány u funkčního sportovního oblečení obecně zajištují, že odpařený pot může procházet přes membránu ven a vnější vlhkost nepronikne dovnitř - jednoduše řečeno - aby se jejich potící se uživatel "nezapařil" a v dešti aby nepromokl.

Jako příklad tradiční oděvní membrány lze uvést materiály známé pod obchodní značkouGORE-TEX, princip jejíž funkce je v podstatě velmi jednoduchý: v této membráně z materiálu polytetrafluorethylen (PTFE) jsou mikroskopické póry, které jsou mnohem větší než samostatná molekula vody (vodní pára), ale přitom mnohem menší než nejmenší kapička vody. Vodní pára tedy přes mikropory prochází, ale kapalná voda již ne.

Membrána Gelanots XP se od klasické mikroporézní membrány liší zcela zásadně: je neporézní (nemá žádné póry) a přesto je její paropropustnost vynikající. Její vývoj jde rychle dopředu, již nyní dosahuje hodnot špičkových mikroporezních membrán a současně, díky své neporéznosti, nemá jejich nedostatky.
 

Dermizax ZR

GORE-Tex_dermizax_ev_web_12 

Vysoce funkční PU membrána se špičkovými parametry prodyšnosti 38 000 g / m2 za 24 hod. (metoda B1) a skvělou voděodolností 20 000 mm, garance parametrů membrány - min. 8 pracích cyklů. Výrobce TORAY, Japonsko.

 • Vysoká odolnost membrány vůči vodnímu tlaku.
 • Výjimečně odolná vodoodpudivá impregnace svrchní PES tkaniny (80% účinnost po 100 pracích cyklech). Nesmáčivost svrchní PES tkaniny účinně podporuje paroprodyšnost membrány.
 • Vysoká paroprodyšnost.
 • V některých variantách je laminát kombinován se svrchním materiálem s mechanickou strečovostí, zajišťující dostatečnou elasticitu.

3-vrstvý laminát : svrchní PES tkanina + PU membrána DERMIZAX ZR + PES podšívka.

 1. Vysoce pevná PES tkanina: Odlehčená 100% polyesterová tkanina s vazbou tkaní RIPSTOP (proti roztržení).
 2. PU membrána Dermizax ZR
 3. Podšívka: Pevná součást laminátu. Zabraňuje mechanickému poškození membrány.

Dermizax EV

Vysoce funkční PU membrána japonské firmy Toray, s parametry prodyšnosti 16 000 g / m2 za 24 hod. (metoda B1) a voděodolnosti 20 000 mm, garance parametrů membrány výrobcem min. 8 pracích cyklů. Výrobce TORAY, Japonsko.

 • Vysoká odolnost membrány vůči vodnímu tlaku.
 • Výjimečně odolná, vodoodpudivá impregnace svrchní nylonové tkaniny (80% účinnost po 100 pracích cyklech). Nesmáčivost svrchní nylonové tkaniny účinně podporuje paroprodyšnost membrány.
 • Vysoká paroprodyšnost membrány. Kapacita vstřebávání a následného uvolňování vlhkosti roste s intenzitou pohybu.

3-vrstvý laminát : svrchní nylonová tkanina + membrána DERMIZAX EV ™ + podšívka

 1. Nylonová tkanina: Odlehčená 100% nylonová tkanina (polyamid) s vazbou tkaní RIPSTOP (proti roztržení).
 2. PU membrána Dermizax EV
 3. Podšívka: Pevná součást laminátu. Zabraňuje mechanickému poškození membrány.

Dermizax MP

GORE-Tex_dermizax_ev_web_12Vysoce funkční PU membrána s parametry prodyšnosti min. 10 000 g / m2 za 24 hod.(metoda B1) a voděodolnosti min. 20 000 mm, garance parametrů membrány výrobcem min. 8 pracích cyklů. Výrobce: Toray (Japonsko).

Kombinací membrány Dermizax MP, svrchní nylonové tkaniny a funkční PES podšívky vzniká vysokojakostní technický soft-shell.  Lamináty s touto membránou jsou využívány např. kanadskou sjezdařskou reprezentací.

 • Vysoká odolnost membrány vůči vodnímu tlaku.
 • Výjimečně odolná vodoodpudivá impregnací svrchní nylonové tkaniny (80% účinnost po 100 pracích cyklech). Nesmáčivost svrchní nylonové tkaniny účinně podporuje paroprodyšnost membrány.
 • Vysoká paroprodyšnost membrány. Kapacita vstřebávání a následného uvolňování vlhkosti roste s intenzitou pohybu.

3-vrstvý laminát : svrchní nylonová tkanina + membrána DERMIZAX MP + podšívka

 1. Nylonová tkanina: Odlehčená 100% nylonová tkanina (polyamid) s vazbou tkaní RIPSTOP (proti roztržení).
 2. PU membrána Dermizax MP membrána.
 3. Podšívka: Pevná součást laminátu. Zabraňuje mechanickému poškození membrány.

ENTRANT DT

logo_Entrant_DTNovinka řady Entrant od výrobce TORAY (Japonsko)
2 1 - vrstvý laminát: svrchní nylonová tkanina + ENTRANT zátěr s DT TM úpravou

 1. Nylonová tkanina: Odlehčená pevná tkanina (100% polyamid) s vazbou tkaní RIPSTOP (proti párání). Garance impregnace svrchního materiálu 80% účinnosti po 20ti pracích cyklech.
 2. Entrant DT ™ – mikroporézní PU zátěr: voděodolnost min. 20 000 mm vodního sloupce, modely od sezóny léto 2008 mají inovovanou membránu s parametrem 30 000 mm vodního sloupce. Paroprodyšnost 10 000 - 15 000 g/m2/24 hod (metoda B-1) – zvyšuje se s rostoucí intenzitou pohybu. Od sezóny LÉTO 2008 až 20 000 mm vodního sloupce.
 3. DT ™ úprava: Nevyžaduje další podšívkování. Laminát tímto dosahuje mnohem nižší hmotnosti (87g/m2) a nabízí vyšší uživatelský komfort. Materiál vyniká výjimečnou vodoodpudivostí, paroprodyšností, větruvzdorností i účinnou impregnací svrchní nylonové tkaniny. Tyto vlastnosti předurčují materiál pro široké použití při aktivní outdoorové činnosti.

Pertex

logo_pertexJe jednou z nejjemnějších a nejlehčích látek na trhu s vynikající prodyšností a větruvzdorností. Pertex je tkán z velmi jemných vysokopevnostních přízí, což právě tvoří vynikající ochranu proti větru, aniž by byl použit zátěr nebo membrána. Mezi další výhody Pertexu patří velká pevnost, oděruodolnost, měkký omak a výborná stlačitelnost.

Soft Shell

logo_soft_shellMareriál nové generace. Jedná se o dvou až tří vrstvý laminát, který vhodnou kombinací použitých materiálů dosahuje vynikajících užitných vlastností. Soft Shell zaručuje maximální větruvzdornost, vodoodolnost a prodyšnost, je lehký, příjemný na omak a poskytuje dostatečnou termoizolaci. Příměs Lycry ® způsobuje vysokou elasticitu. Materiál je předurčen pro náročné outdoorové aktivity. Dvouvrstvý Soft Shell byl vyvinut z důvodu zvýšení prodyšnosti laminátu, se zachováním dostatečné větruvzdornosti a voděodolnosti.
3-vrstvý softshellový laminát:

 1. Svrchní oděruodolná nylonová nebo polyesterová tkanina či pletenina s příměsí Lycry ®. Má vodoodpudivou úpravu.
 2. Vnitřní vrstvu tvoří fleece nebo jakostní PES => např. Fieldsensor.
 3. Laminát je doplněn membránou, v případě prezentovaných produktů se jedná vysokojakostní Dermizax ™ membránu (Toray) nebo dostačující větruvzdornou membránu 4way Tex ® (vyvinuta pro Direct Alpine).

2-vrstvý softshellový laminát:

 1. Svrchní oděruodolná nylonová nebo polyesterová tkanina či pletenina s příměsí Lycry ®. Má vodoodpudivou úpravu.
 2. Vnitřní vrstvu tvoří fleece nebo jakostní PES => např. Fieldsensor.

Tecnopile ®

logo_tecnopileMicro fleece od výrobce Pontetorto. Výrobky z tohoto materiálu vynikají především nízkou hmotností. Přesto nabízí velmi dobrý tepelný komfort. Vyrábí se v hustotě až 250 mikrovláken na ploše 1 mm2. Pevná, ale přitom velmi měkká vlákna na omak, působí až kašmírovým dojmem. Výrobky z microfleece materiálu jsou doporučovány jako základní nebo tzv. druhá vrstva. Wicking finish ® (nenasákavá úprava).

Tecnostretch ®

logo_tecnostretchDalší z vrstvených materiálů od výrobce Pontetorto. Kombinace svrchního odolného nylonu a vnitřního polyesterového materiálu (fleece), který zaručuje dostatečnou tepelnou izolaci i rychlé odvádění vlhkosti a vysychání (Wicking finish ®). Materiál je kombinovaný s Lycrou ®, která umožňuje vynikající pružnost materiálu i jeho dobrou přilnavost k tělu. Materiál je vhodný jako základní a střední vrstva oblečení. Je předurčen pro náročné sportovní aktivity!

Polartec ®

Polartec Thermal Pro High Loft

Unikátní konstrukce materiálu (100% PES) nabízí maximální tepelnou izolaci při zachování minimální hmotnosti a maximální prodyšnosti. Vyznačuje se velmi dobrou sbalitelností a stlačitelností (až o 40% oproti běžnému fleece materiálu). Vyniká rychleschnoucí úpravou a snadnou údržbou. Výrobce: Malden Mills.
Polartec Classic 200 Shearling

Klasický fleece materiál (100% počesaný polyester) pro všestranné užití. Velmi lehký a prodyšný. Při zachování nízké hmotnosti nabízí velmi dobré termoizolační vlastnosti, srovnatelné s fleece materiálem s vyšší hmotností. Má antipillingovou (nežmolkující) úpravu. Výrobce: Malden Mills.
Polartec Powerstretch

Vysoce mechanicky odolný obousměrně elastický úplet s vysokou schopností transportu vlhkosti a termoregulace. Možno použít i jako základní vrstvu. Složení – 49% PES, 38% nylon, 13% Spandex. Výrobce: Malden Mills.

No wind ®

No wind

logo_no_windVětruvzdorný fleece materiál s vysokými hodnotami prodyšnosti a paropropustnosti. Od výrobce Pontetorto. NoWind membrána je kombinována s kvalitním microfleece materiálem s antipillingovou úpravou. No Wind ® je lehký, teplý, příjemný na dotek. Byl vyvinut pro náročné outdoorové aktivity.

Fieldsensor

logo_fieldsensorVelmi funkční pletenina od firmy Toray, používaná zejména jako vnitřní fleece Soft Shellových materiálů. Fieldsensor díky svému „kapilárnímu mechanismu“, který zajišťují profilovaná vlákna, velmi rychle odvádí pot do dalších vrstev, nebo v případě použití jako svrchní vrstvy do okolí. Fieldsensor zároveň díky svému materiálovému složení a konstrukci velmi rychle vysychá. Z důvodu těchto vlastností je tato pletenina využívána v několika produktech řady Hybrid System® značky DIRECT ALPINE.

Coolmax

Vysoce technické vlákno, konstruované firmou DuPont unikátně tak, aby maximálně regulovalo odvod přebytečných par a udržovalo tak tělo v suchu. Je složen z polyesterového vlákna Dacron se zvětšenou vnější plochou. Toto čtyřkomorové vlákno vytváří transportní systém, který velmi rychle odvádí rychlost směrem od kůže do dalších vrstev látky. Materiál Coolmax tak díky konstrukci vlákna schne mnohem rychleji než ostatní syntetická vlákna. Proto skvěle napomáhá udržovat termoregulaci těla při zvýšené fyzické námaze.

Spandex

Měkké elastické vlákno se schopností prodloužení o 600%. Vlákno z řetězce polymeru polyuretanu. Spandex nedegraduje při kontaktu s lidským potem a tukem a saponáty či čistícími prostředky.

IBQ

ly, které se chovají jako přírodní vlákna. Jejich zvláštní struktura umožňuje mimořádné vlastnosti v oblasti elasticity (bielastic – vícesměrná pružnost) a pevnosti (úprava Strongflex ®). Několik vzájemně propojených vrstev dokáže vyvolat a vyzdvihnout požadovanou vlastnost materiálu tak, aby byl například rychleschnoucí (Drykeep ®), hřejivý (Thermaskin ®) nebo příjemný na těle (Natweb ®).

Romuza

Výjimečná tkanina směsového složení: 65% polyester a 35% bavlna. Převládající polyester zaručuje vysokou mechanickou odolnost a doplňující bavlna vytváří příjemný přírodní efekt této technické tkaniny. Vynikající vlastnosti doplňuje permanentní hydrofóbní a oleofóbní úprava, která zajišťuje částečnou vodoodpudivost, snižující špinivost a mačkavost a dále zlepšuje tvarovou stabilitu (SILITEX, FLORETEX). Výrobky z těchto tkanin se vyznačují dlouhou životností, snadnou údržbou a stálostí svých vlastností i po opakovaném chemickém čištění.

Elastické bavlněné materiály

Směsová bavlněná tkanina s příměsí elastického vlákna (Bayer® nebo Lycra ®). Tkanina vyniká pevností, lehkostí, příjemným omakem a vysokou elasticitou.

Bavlna

Bavlněné tkaniny, které používáme pro výrobu našich produktů, jsou speciálně technologicky připraveny. Produkty jsou po výrobě prány ve speciálních prostředcích, které docílí zbavení tkanin veškerých nežádoucích úprav (škrobů apod.), vysráží výrobky do tvarové stability, vytvoří efektní vzhled (seprané švy) a příjemný omak.

SCOTCHGARD

Povrchová oleofóbní úprava textilie od firmy 3M, která snižuje špinivost, mačkavost a zvyšuje tvarovou stabilitu výrobku. Na produktech ošetřených úpravou SCOTCHGARD nezůstávají po vyprání skvrny ani od kečupu a kávy. Tato úprava také zároveň zlepšuje stálobarevnost oblečení. Zároveň však úprava SCOTCHGARD nijak nesnižuje hlavní přednosti textilie (prodyšnost, lehkost či rychleschnoucí vlastnosti). Výrobky z těchto tkanin se vyznačují dlouhou životností, snadnou údržbou a stálostí svých vlastností i po opakovaném chemickém čištění.

Kudos XR

Nejefektivnější současná vodoodpudivá úprava japonské firmy Toray. Největší inovací této DWR úpravy (durable water repellency finish) je dosažení oděruvzdornosti. Produkty ošetřené úpravou Kudos XR pak zaručují stálou voděodolnost i v místech oblečení, kde dochází k velkému zatížení (ramena, lokty atd.). Garance uchování minimálně 80% voděodolnosti po 100 pracích cyklech. Úprava Kudos XR neovlivňuje prodyšnost, lehkost ani příjemný omak produktu.
Quick drying finish

Rychleschnoucí úprava u použitých směsových materiálů.