OD ŘÍJNA JSOU SOBOTY ZAVŘENÉ

Pláště 29"

Pláště 29" – jak vybrat správný MTB plášť pro rychlost, grip a odolnost

Pláště 29" jsou dnes standardem na horských kolech – od rekreačních XC vyjížděk až po agresivní enduro, trail i výkonná elektrokola. Větší průměr 29" lépe překonává překážky, drží stopu a nabízí vysokou stabilitu i v technickém terénu. Správně zvolený 29" MTB plášť ovlivní rychlost, grip, komfort i počet defektů. V tomto přehledu se podíváme na šířky, vzorky, směsi, TPI, ochranu proti defektu i specifika pro E-bike, aby bylo jasné, jaký plášť 29" zvolit pro váš styl jízdy.

#ShowMore#


Orientační blok – rychlá navigace


Proč nestačí „jakýkoliv 29" plášť“

Na první pohled vypadají všechny pláště 29" podobně – černý gumový kroužek s výstupky. Rozdíly jsou ale obrovské: vzorek rozhoduje o tom, jestli v blátě projedete, nebo proklouznete; směs gumy, zda plášť drží v náklonu; konstrukce, jestli odolá kamenům a defektům; šířka, jak bude kolo pohodlné a rychlé. Správný 29" plášť na kolo dokáže z vašeho XC, trail nebo E-MTB udělat jistější, rychlejší a zábavnější stroj – špatná volba z něj udělá neklidné a nejisté kolo.


Co jsou pláště 29" a pro jaká kola jsou určené

Pláště 29" označují pláště pro horská kola s průměrem ráfku 29" (ETRTO 622 mm). Jsou určené hlavně pro MTB, trail, XC, enduro a stále častěji i pro výkonná horská elektrokola.

Velký průměr kol 29" má několik výhod: lépe přejíždí kořeny a kameny, udržuje rychlost a poskytuje vyšší stabilitu ve sjezdech i v rychlých pasážích. Oproti 27,5" působí „klidnějším“ dojmem a odpouští drobné chyby v technice. V kombinaci se širšími plášti (např. 2,3–2,6") nabízí velmi dobrý kompromis mezi přilnavostí a valivým odporem.

Plášť 29" vždy vybíráme podle šířky (např. 29x2,25"), typu vzorku, konstrukce kostry (TPI), typu patky (drát/kevlar), připravenosti na bezdušové použití (Tubeless Ready) a případného označení pro E-bike (E-bike ready / E-MTB). Správná kombinace závisí na tom, zda jezdíte rychlé XC maratony, technický trail, enduro nebo těžké E-MTB v horách.


Jak vybrat pláště 29" – hlavní parametry

Výběr plášťů 29" začíná u šířky a vzorku, ale tím to nekončí. Důležité je i to, jak často jezdíte, v jakém terénu, jestli řešíte spíš rychlost, nebo odolnost, a zda máte klasické kolo, nebo E-bike. Níže najdete klíčové parametry, které byste měli před nákupem zkontrolovat.

Průměr a šířka pláště

Průměr je daný – 29" (ETRTO 622). Co můžete zvolit, je šířka pláště, typicky v rozmezí cca 2,1–2,6". Užší pláště (2,1–2,25") jsou lehčí a rychlejší, vhodné pro XC a maratony. Střední šířky (2,3–2,4") jsou univerzální pro trail a rekreační MTB. Širší pláště (2,5–2,6") nabízejí více komfortu a gripu – typicky pro enduro, agresivní trail a E-MTB. Vždy zkontrolujte, jakou maximální šířku zvládne váš rám a vidlice.

Vzor dezénu – XC, trail, enduro, univerzál

Vzorek pláště určuje, jak plášť odvaluje, brzdí a drží v náklonu. Jemný nízký dezén je rychlý na suchu, ale v blátě nebude fungovat. Hrubší, vyšší špunty poskytují jistotu v měkkém terénu, ale na asfaltu a tvrdém podkladu jsou pomalejší. Univerzální vzorky kombinují nižší střed pro rychlost a vyšší boční špunty pro jistotu v náklonu – ideální volba pro „všechno“ ježdění.

Směs gumy (compound)

Směs gumy ovlivňuje přilnavost, rychlost i výdrž pláště. Měkčí směsi lépe drží v náklonu a na mokru, ale rychleji se opotřebují. Tvrdší směsi déle vydrží a lépe jedou, ale nabízejí méně gripu. U sportovních plášťů se používají vícesměsové konstrukce – tvrdší střed pro nižší valivý odpor a měkčí boky pro jistotu v zatáčkách.

Konstrukce kostry (TPI) a ochrana proti defektu

TPI (Threads Per Inch) udává hustotu vláken v kostře pláště. Vyšší TPI (např. 120) znamená jemnější, poddajnější plášť s lepším „čtením“ terénu, často u závodních modelů. Nižší TPI (např. 30–60) zvyšuje odolnost proti proražení, typické pro odolné trail a E-MTB pláště. Důležitá je také ochrana proti defektu – přidané vrstvy proti průrazu (puncture protection), zesílené boky (sidewall protection) a robustnější konstrukce u E-bike verzí.

Drátová vs. kevlarová patka

Drátová patka znamená nižší cenu, ale vyšší hmotnost a horší skladnost (plášť nelze tak snadno složit). Kevlarová patka (foldable) je lehčí, plášť lze složit do batohu, často se používá u sportovních a prémiových modelů. Na jízdní vlastnosti má patka minimální vliv, volba je hlavně o hmotnosti, ceně a komfortu manipulace.

Dušový vs. bezdušový systém (Tubeless Ready)

Moderní pláště 29" jsou často označeny jako Tubeless Ready – lze je použít bez duše, s těsnicím tmelem a vhodným ráfkem. Bezdušové řešení zlepšuje přilnavost (nižší tlaky), snižuje hmotnost a pomáhá omezit defekty (tmel zacelí drobné průrazy). Pro rekreační použití je dušový systém stále jednoduchý a funkční, pro náročnější MTB a E-MTB má tubeless velký smysl.


Typy plášťů 29" podle terénu a použití

Ne všechny 29" pláště jsou stejné. Liší se vzorkem, šířkou i konstrukcí podle toho, zda míří na XC maraton, trail, enduro nebo elektrokolo. Přehled níže pomůže při základní orientaci.

Tabulka: Hlavní typy plášťů 29"

Typ pláště 29" Pro jakého jezdce / použití Hlavní vlastnosti
XC / maraton plášť XC, maraton, rychlé vyjížďky, sportovní ježdění Nižší vzorek, menší šířka (2,1–2,25"), nízký valivý odpor, nižší hmotnost
Trail / all-mountain plášť Smíšený terén, lesní cesty, lehčí technické úseky Střední šířka (2,3–2,4"), univerzální vzorek, dobrý kompromis grip/rychlost
Enduro / agresivní trail plášť Technický terén, kamenité sjezdy, bikepark Hrubý vzorek, širší plášť (2,4–2,6"), zesílené boky, vysoká odolnost
Plášť 29" pro E-MTB Horské elektrokolo, vyšší hmotnost soupravy, vyšší točivý moment Zesílená konstrukce, ochrana proti průrazu, často E-bike specifická směs
Univerzální touring / treking 29" Směs asfaltu, šotoliny a lehkého terénu Jemnější vzorek, střední šířka, důraz na odolnost a životnost


Doporučení podle typu jezdce a stylu jízdy

Běžný rekreační jezdec

Pro rekreačního jezdce, který jezdí lesní cesty, polňačky, cyklostezky a lehké stezky, je ideální univerzální trail plášť 29" se středním vzorkem a šířkou kolem 2,25–2,35". Nabídne dostatečný grip v terénu, ale nebude příliš hlučný a pomalý na asfaltu. Rozumnou volbou je kombinace rychlejšího zadního a jistějšího, agresivnějšího předního pláště.

Nadšenec / hobby MTB jezdec

Hobby trail a all-mountain jezdec, který se nebojí techničtějších pasáží, ocení pláště 29" 2,3–2,4" s univerzálním nebo lehce agresivnějším vzorkem. Dopředu se hodí plášť s výraznějšími bočními špunty pro jistotu v náklonu, dozadu rychlejší vzorek s důrazem na trakci při výjezdu. Tubeless Ready provedení dává smysl kvůli nižším tlakům a menšímu riziku defektů.

Profesionál / závodník

Pro závodní XC a maraton je prioritou nízká hmotnost a valivý odpor. Závodní pláště 29" mívají šířku 2,1–2,25", jemný vzorek a lehčí konstrukci kostry s vyšším TPI. Pro technické trati se kombinuje agresivnější přední plášť a rychlejší zadní. U enduro závodů jsou naopak preferované robustní pláště s vysokou odolností, často v širších šířkách a s dvojitou směsí.

Majitel E-bike s vyšší hmotností soupravy

Horské elektrokolo klade na pláště 29" mnohem vyšší nároky – vyšší hmotnost, vyšší točivý moment, vyšší rychlost v těžkém terénu. Zde má smysl volit E-bike specifické pláště se zesílenou konstrukcí, ochranou proti průrazu a šířkou minimálně kolem 2,35–2,6". Pro E-MTB je tubeless systém téměř standardem – pomáhá udržet grip a snížit riziko „cvaknutí“ duše.


Pláště 29" pro elektrokola – vyšší hmotnost, vyšší nároky

Pláště 29" pro E-MTB nejsou jen marketingový nápis na boku pláště. Mají upravenou konstrukci a směs tak, aby zvládaly větší zatížení, vyšší krouticí moment a delší nájezdy bez destrukce kostry.

E-bike plášť 29" má často zesílené bočnice, přidané vrstvy proti průrazu, robustnější kostru a směs gumy optimalizovanou na delší životnost. Je o něco těžší, ale výrazně snižuje riziko rozseknutí pláště o kámen, „vyžvýkání“ bočnice v klopkách nebo častého prorážení. U těžšího jezdce a E-MTB je to investice, která ušetří mnoho defektů a nervů.

Doporučené tlaky bývají vyšší než u klasických kol, ale díky tubeless systému lze jít stále relativně nízko, aniž by hrozilo časté cvaknutí. Platí jednoduché pravidlo: čím těžší souprava (jezdec + E-bike), tím větší smysl má kvalitní, odolný 29" plášť s E-bike certifikací.


Checklist a mini-FAQ před nákupem plášťů 29"

Checklist – mám vybrané správné pláště 29"?

  •  Vím, kde nejčastěji jezdím (XC, trail, enduro, bikepark, E-MTB).
  •  Zkontroloval/a jsem, jakou maximální šířku rám a vidlice umožní.
  •  Vybral/a jsem šířku pláště podle stylu jízdy (2,1–2,25" XC, 2,3–2,4" trail, 2,4–2,6" enduro/E-MTB).
  •  Zvolil/a jsem vzorek dezénu odpovídající terénu (sucho, mix, bláto).
  •  Rozhodl/a jsem se, zda chci dušový nebo tubeless systém a pláště jsou tomu přizpůsobené.
  •  U E-bike jsem zkontroloval/a, že pláště jsou E-bike ready nebo mají zesílenou konstrukci.
  •  Vím, zda preferuji nižší hmotnost (kevlarová patka, vyšší TPI), nebo maximální odolnost.

Mini-FAQ – nejčastější dotazy k plášťům 29"

Jaká šířka pláště 29" je nejuniverzálnější?

Pro většinu rekreačních a trail jezdců je velmi univerzální šířka 29x2,25–2,35". Nabízí dobrý kompromis mezi rychlostí, komfortem a přilnavostí. Pro XC závody se chodí užší, pro agresivní trail a enduro naopak širší.

Mám zvolit různé pláště dopředu a dozadu?

Často ano. Typická kombinace je víc jistý, agresivnější plášť vpředu (důležitý pro zatáčení a brzdění) a rychlejší plášť vzadu s důrazem na trakci při šlapání. U E-MTB nebo těžkého použití se někdy volí robustnější plášť i vzadu kvůli odolnosti.

Vyplatí se přejít na tubeless (bezdušový) systém?

Pro častější MTB ježdění, trail, enduro a E-MTB ano. Tubeless umožní nižší tlaky, lepší grip a často výrazně méně defektů díky tmelu. U čistě rekreačního ježdění po cyklostezkách a polních cestách může být klasická duše stále plně dostačující.

Jak často bych měl/a pláště 29" měnit?

Podle stylu jízdy a nájezdu. U sportovního a E-MTB použití se může zadní plášť opotřebovat během jedné sezóny. Jakmile je středový vzorek výrazně ojetý, boční špunty ztrácejí hrany nebo jsou viditelné trhliny v bočnicích, je čas na výměnu – i kdyby plášť ještě „drží vzduch“.

Jsou pláště 29" vhodné i pro nižší postavy?

Ano, dnes se kola 29" běžně staví i ve velikostech XS/S s přizpůsobenou geometrií. Plášť 29" jako takový nevadí, důležité je správné nastavení kola a rámu. Nižší jezdci jen často ocení kompaktnější pláště s rozumnou šířkou a hmotností.


Nejprodávanější

Řazení produktů

100 položek celkem

Výpis produktů

plast-continental-dubnital-race-rapid-29x2-40-blk
1 799 Kč
0102037
Plášť Maxxis Assegai 29x2,50WT 3CG/DD/TR,kevlar
1 799 Kč
00075890
Plášť Maxxis Assegai 29x2,50WT 3CG/DH/TR,kevlar
1 799 Kč
00090350
%7B51476409 8AF9 45FE AC0F CE7546E53565%7D M
1 799 Kč
00075141
Plášť Maxxis Minion DHR II 29x2,40WT 3CT/DD/TR
1 799 Kč
00079977
Plášť Maxxis Minion DHR II 29x2,50 3CG/DD/TR,kevla
1 799 Kč
00099153
Plášť Maxxis Minion DHR II 29x2,50 3CT/DD/TR,kevla
1 799 Kč
00099154
plast-continental-dubnital-race-grip-29x2-40-blk
1 699 Kč
0102039
plast-continental-dubnital-race-grip-29x2-40-trans
1 699 Kč
0102040
Plášť Continental Dubnital Race Rapid 29x2,20 blk
1 699 Kč
0102041
plast continental trinotal race rapid black 29x2 40 3 o
1 699 Kč
0102032
Plášť Maxxis Dissector 29x2,40WT 3CT/DD/TR, kevlar
1 699 Kč
00089590
Plášť Maxxis Dissector II 29x2,40 3CT/DD/TR,kevlar
1 699 Kč
00103229
Plášť Maxxis Minion DHR II 29x2,40 3CT/DH/TR,kevla
1 699 Kč
00090349
Plášť Continental Dubnital Trail Rapid 29x2,20 blk_1
Novinka
1 649 Kč
0150786
Plášť Continental Trinotal Race Grip 29x2,20 blk
1 649 Kč
0102036
Plášť CONTINENTAL Trinotal Race Grip kevlar (Varianta 29x2.4)
1 649 Kč
0102034
Plášť Maxxis Minion DHF 29x2,60WT 3CT/EXO+/TR,kevl
1 599 Kč
00075859
Plášť Maxxis Minion DHR II
1 599 Kč
00075858
Plášť Maxxis Rekon 29x2,60 3CT/EXO+/TR, kevlar
1 599 Kč
00084041
Plášť CONTINENTAL Magnotal Trail Grip kevlar (Varianta 29x2.4)
1 549 Kč
0150763
Plášť Maxxis Assegai 29x2,50WT 3CT/EXO+/TR,kevlar
1 499 Kč
00075151
plast-maxxis-dissector-new-29x2-40-3cg-exo--tr-kev
1 499 Kč
00103228
Plášť Maxxis Dissector II 29x2,40 3CT/EXO+/TR,kevl
1 499 Kč
00103231
Plášť Maxxis Minion DHR II 29x2,40WT 3CT/EXO+/TR
1 499 Kč
00071245
Plášť Maxxis Rekon 29x2,60 3CT/EXO/TR 120tpi,kevla
1 499 Kč
00096001
%7B4534A58D D04A 49E6 BA27 1F36D3AFB173%7D M
1 499 Kč
11A00421
%7BF5ED6139 99AF 4789 842D 7BF89A1C9E3C%7D M
1 499 Kč
11A00323
plast-vittoria--mazza-29x2-4-enduro-g2-0-blk
1 499 Kč
11A00280
plast-vittoria--mazza-29x2-6-enduro-g2-0-blk
1 499 Kč
11A00282
plast-maxxis-aspen-29x2-25-3cs-exo-tr
1 399 Kč
00093553
Plášť Maxxis Assegai 29x2,60 EXO/TR, kevlar
1 399 Kč
00079432
Plášť Maxxis Minion DHF 29x2,60WT 3CT/EXO+/TR,OEM
1 399 Kč
AS-00075859.OEM
Plášť Maxxis Minion DHR II 29x2,40WT 3CG/EXO/TR
1 399 Kč
00075145
Plášť Maxxis Minion DHR II 29x2,40WT 3CT/EXO/TR
1 399 Kč
00065009
plast-maxxis-high-roller-ii-kevlar-29x2-50wt-3ct-e1
1 299 Kč
00070532
plast-vittoria-agarro-29x2-4-trail-4c-anth
1 299 Kč
11A00416
plast-vittoria-agarro-29x2-6-trail-4c-anth
1 299 Kč
11A00194
plášť VITTORIA  Barzo 29x2.25 TNT anth-blk-blk G2. jumpsport 3
1 299 Kč
11A00016
Plášť Vittoria Barzo 29x2.35 XC-Trail anth/blk
1 299 Kč
11A00017
plast-vittoria-mezcal-iii-29x2-6-xc-trail-anth-blk
1 299 Kč
11A00039
plast-maxxis-rekon-29x2-40-exo-tr-tanwall-kevlar3
1 199 Kč
00075896
Plášť Schwalbe Racing Ray 29x2.25 Super Race,hnědý_1
1 199 Kč
121-11654050.01
plast-wtb-ranger-29x2-25-tcs-light-fastrolling-sg2
1 199 Kč
W010-0877
45207 plast wtb ranger 29x2 4 tcs light f rolling sg2 hn
1 199 Kč
W010-0878
Plášť Maxxis Assegai 29x2,50WT EXO/TR, kevlar
1 099 Kč
00073829
%7B0B5AA7C1 6331 4151 B2F9 9564509FCA93%7D M
1 099 Kč
00042700
Plášť Maxxis Minion DHR II
1 099 Kč
00075901
Plášť Maxxis Minion DHR II 29x2,40WT EXO/TR,kevlar
1 099 Kč
00064077
Plášť Maxxis Rekon 29x2,40WT EXO/TR, kevlar
1 099 Kč
00075855
Plášť Maxxis Aggressor 29x2,30WT EXO/TR kevlar
999 Kč
00059379
plast-maxxis-ardent-race-29x2-20-kevlar-exo-tr
999 Kč
00046700
Plášť Maxxis Crossmark II 29x2.1 EXO/TR, kevlar
999 Kč
00065458
38922 plast maxxis high roller ii 29x2 30 exo tr kevlar
00042671
Plášť Continental eRuban Plus 29x2,3, drát
899 Kč
0150553
Plášť Maxxis Aggressor 29x2,50WT EXO/TR kevlar
899 Kč
00075850
Plášť Maxxis Ikon 29x2,35 EXO/ TR,kevlar, OEM
899 Kč
13-162
%7B1F1716D9 0CEB 4332 848E C092407D762B%7D M
899 Kč
00043083
Plášť Schwalbe Smart Sam Plus 29x2,25,drát,DD,Perf
11159460
Detail
Tip
11159474
Plášť Continental eRuban Plus 29x2,6, drát
Novinka
859 Kč
0150554
plast-maxxis-aggressor-kevlar-29x2-50
AS-00075850.OEM
Plášť Maxxis Ikon 29x2,20 EXO/TR, kevlar, OEM
799 Kč
13-158
minion dhf[1]
799 Kč
AS-00043083.OEM
plast-schwalbe-racing-ralph-29x2-25-addix--cerny2
799 Kč
121-11601114
plast-schwalbe-racing-ray-29x2-25-addix--cerny
799 Kč
121-11601111
plast-schwalbe-nobby-nic-29x2-25-tl-easy-snakeskin
121-11600668
Plášť Continental CrossKing 29x2,2 perf.,kevlar
699 Kč
0150295
%7B23346590 E664 40F3 B02E B3A4FFD5531B%7D M
649 Kč
00081386
plast-schwalbe-rocket-ron-29x2-25-addix-performanc
649 Kč
121-11601044
Plášť Schwalbe Smart Sam 29x2,60 drát, Performance
11159494
Plášť Schwalbe Smart Sam 29x2,25 drát, Performance
11159465
Plášť Schwalbe Smart Sam 29x2,35 drát, Performance
11159479
plast continental double fighter iii sport drat 29x2 0 1 o
549 Kč
0101239
plast-continental-ruban-sl-29x2-3-shieldwall-kevla
0154184
Plášť Schwalbe Smart Sam 29x2,10 drát, Performance
11159451
Plášť Continental CrossKing 29x2,3 perf.,drát
499 Kč
0150410
%7BAB2627DC BDD5 4543 9A25 8DF264546B47%7D M
499 Kč
0150435
plast-maxxis-ikon-29x2-2-new-m319--60tpi--drat
449 Kč
13-155
89967 plast maxxis pace 29x2 1 new m366 60tpi drat
449 Kč
13-149
%7BC1ACB06B 15A7 4F39 A505 AC5BC24EB13E%7D M
429 Kč
30-373

Ovládací prvky výpisu

100 položek celkem