Ride Concepts - pomocník s výběrem nejvhodnějších bot

Ride Concepts - pomocník s výběrem nejvhodnějších bot

TERÉN

Toto je poměrně abstraktní koncept, ale v Ride Concepts navrhujeme naše boty s ohledem na zamýšlený účel. Horská kola rozdělujeme do šesti disciplín (běžné, i když ne 101% konzistentní v celém odvětví):

XC = Cross Country, TR = Trail, AM = All Mountain, EN = Enduro, DH = Sjezd, DJ = Dirt Jump (& Slopestyle).

FLEXE

Všechny naše boty mají vestavěnou určitou míru pružnosti, aby vám poskytly možnosti týkající se pocitu z pedálu, podpory, optimalizace přilnavosti a zamýšleného použití při jízdě.

Ride Concepts - pomocník s výběrem nejvhodnějších bot
Ride Concepts - pomocník s výběrem nejvhodnějších bot

Objem

Konečně máme objem, který dramaticky ovlivňuje padnutí boty. V Ride Concepts máme střihy s nízkým, středním a velkým objemem, které se přizpůsobí různým tvarům chodidel. 

TERÉN

Ach, kategorie, které rádi vytváříme v cyklistickém průmyslu! Freeride se stal All Mountain a poté se vrátil k Freeride. Nebylo Enduro totéž jako All Mountain?! Enduro ale rozhodně není Freeride! Downcountry jezdí agresivně na normálních stezkách na XC kole, ale pak stále potřebujete XC závodní kolo? Co je to vlastně trailové ježdění? Nejezdíme všichni na kolech po stezkách? ANO. Je to všechno na horském kole a je to všechno zábavné, ale různé terény a styly jízdy mohou těžit ze specifických vlastností bot. Přilnavost, ochrana, hmotnost a prodyšnost jsou faktory, které mohou ovlivnit váš zážitek z jízdy na kole. Níže volně definujeme každou disciplínu:

XC = CROSS COUNTRY

Cross-Country ježdění je charakteristické svým zvlněným terénem, zaměřením na rychlost do kopce, kondici, dlouhé vzdálenosti a technickou variabilitu. Speciální XC bota bude lehká, aby udržela rotační váhu a únavu, tuhá pro maximální přenos síly a účinnosti a prodyšná s menší ochranou, aby poskytovala maximální pohodlí po dlouhé hodiny v sedle a udržela watt za wattem.

TR = TRAIL

Když pracujeme ve směru hodinových ručiček kolem naší hexové mapy, stáváme se o něco agresivnější. Trail boty budou mít všechny vlastnosti XC bot, ale obětují určitou váhu pro větší ochranu, protože tyto boty jsou obecně univerzálnější a stavěné tak, aby zdolaly širší škálu terénu. 

AM = ALL MOUNTAIN

Čím dál větší, dostáváme se k disciplíně All Mountain. Myslete na Enduro bez hodin. Tato kategorie je definována jízdou ve větším, rychlejším a agresivnějším terénu a obecně vyžaduje větší ochranu kolem chodidla, tuhou platformu, která zabraňuje únavě nohou při dlouhých, drsných sjezdech, a vynikající přilnavost pro dokonalý kontakt s pedálem. 

EN = ENDURO

Hlavním rozdílem mezi našimi All Mountain a Enduro botami je rozhraní pedálů. Jsou vyrobeny se stejnou ochranou a funkcemi, ale naše boty Enduro mají podrážku bez klipů pro maximální přenos síly a kontrolu na kole, zatímco tlačí vaši srdeční frekvenci mezi páskou. 

DH = SJEZD

Tak statný, jak jen to jde. Ochrana, rychlost, kontrola, životnost. Transition a Traverse poskytují DH závodníkům maximální ochranu a kontrolu nohou, zatímco TNT a Powerline nabízejí podobnou ochranu, ale udrží všechny parkové krysy šťastné na plochých pedálech. 

DJ = DIRT JUMP

Naše boty Dirt Jump a Slopestyle jsou zcela odlišné od ostatních. Ty jsou navrženy s měkčí podrážkou pro optimalizaci pocitu z pedálu při házení triků. S ležérnějším stylem dobře přecházejí z parku do hospody.

 

FLEXE

Flex je definován mírou, do jaké se podešev boty přizpůsobí pedálu nebo terénu. Čím pružnější bota je, tím přímější zpětnou vazbu dostanete prostřednictvím pedálu a tím menší podporu budete mít. Zatímco preference flexe nakonec závisí na stylu jezdce, obecné pravidlo zní:

Měkčí flex je nejlepší pro Dirt Jump/Slopestyle/BMX, kde jezdec často na motorce i mimo ni – ať už hází triky, nebo trénuje dirt jumpy nebo skate park.

Měkké = více zpětné vazby + větší únava nohou

Zatímco tužší flex je nejlepší pro přenos síly, efektivitu a podporu chodidla, aby se snížila únava a křeče při delších jízdách nebo vytrvalých, těžkých sjezdech. 

Tuhý = větší podpora + větší síla

Nechali jsme naši továrnu na boty provést test pružnosti – takže hodnocení pružnosti, které vidíte, je věda.

ÚROVEŇ 1

Účel: Neformální / Životní styl

Úroveň Flexe 1 je naše nejměkčí a nachází se pouze na našich nazouvácích. Tento flex je příliš měkký pro jízdu, ale skvělý pro pohodlí po jízdě a chůzi.

ÚROVEŇ 2

Účel: Dirt Jump / Slopestyle / Freeride

Úroveň Flexe 2 poskytuje jezdci maximální pocit z pedálu tím, že umožňuje chodidlu mírně se zakřivit přes pedál. Nachází se v naší sérii Wildcat a Vice – tento flex je osvědčený ve freeride komunitě a vybral si ho několik sportovců našeho Factory Teamu. Nedoporučuje se pro sjezdy nebo XC terén.

ÚROVEŇ 3

Určení: All Mountain / Premium All Mountain

Úroveň Flexe 3 si zachovává jemný pocit z pedálu a zároveň poskytuje určitou podporu pro snížení únavy nohou při delších sjezdech. Je zde zjevnější přenos síly na platformu, na kterou je třeba tlačit, než měkčí úrovně 1 a 2. 

ÚROVEŇ 4

Určení: Trail / Enduro

Level Flexe 4 poskytuje silný přenos síly do pedálu, podporu pro dlouhé sjezdy a dostatečnou poddajnost pro bezpečné spojení s pedálem a zároveň nabízí malé množství trailové zpětné vazby.

ÚROVEŇ 5

Určení: XC / Enduro / Downhill

Úroveň Flexe 5, která je k dispozici pouze u našich Clipless modelů, je velmi tuhá – navržena pro maximální přenos síly a podporu pro náročné jezdce. Tuhá platforma snižuje únavu nohou a nabízí stabilitu a kontrolu při dlouhých jízdách v náročném terénu.

OBJEM

Objem je vertikální prostor, který vaše noha v botě zabírá. Vyrábíme účelovou výkonnostní obuv, což znamená, že je navržena tak, aby docela dobře seděla. Snaha vměstnat nohu s velkým objemem do boty s malým objemem však může vést k otlakům, znecitlivění a celkově nepohodlnému nošení. Jízda v botě, která odpovídá tvaru vašeho chodidla, je zásadní pro výkon – nohy v pohodlí se rovnají delším jízdám a větší jistotě na kole. 

NÍZKÝ OBJEM

Naše kopyta s nízkým objemem jsou navržena pro sportovní střih. To umožňuje jezdci dosáhnout většího spojení s pedálem a jistoty, aniž by si musel zatahovat tkaničky a riskovat necitlivost chodidla.

STŘEDNÍ OBJEM

Naše středně objemné kopyto pojme širokou škálu tvarů chodidel, ale chodidlo s průměrným objemem bude nejpohodlnější. Větším nohám bude vyhovovat i poloviční velikost. 

VYSOKÝ OBJEM 

Toto kopyto je navrženo pro vyšší nárt a obecně širší chodidlo, i když ne skutečně „široké“. Uvnitř boty je více prostoru pro snížení nepříjemných tlakových bodů a zvýšení pohodlí pro delší dobu v sedle.

SOUHRN

I když můžete použít kteroukoli z našich bot k jízdě na čemkoli nebo jakkoli chcete, navrhujeme naše boty tak, aby vynikaly v řadě terénů a stylů. Jak velkou flexi chcete skutečně závisí na vašich vlastních preferencích, nyní můžete použít náš flex index, abyste zjistili, která bota bude nejlépe vyhovovat vašemu stylu. A konečně, je toho víc, než jen délka. Naše chodidla jsou samozřejmě trojrozměrná a objem vašeho chodidla drasticky ovlivní vaše pohodlí v různých botách. Doporučujeme použít tohoto průvodce, abyste zúžili svůj výběr a pomohli jsme vám lépe nakupovat. 

Díky za přečtení, jděte ven a (zkuste) jezdit každý den!